logo
(Nie)Oczywisty szablon shonena - Czyli Ousama Ranking w pigułce
05 Apr

Od lat oczywisty dla większości schemat dobrego shonena posiada drogę "od zera do bohatera", gdzie główny bohater pnie się w górę ciągnięty motywacją zostania w czymś najlepszym - tyczy się to dobrych, jak i złych postaci.

Ousama Ranking to anime, które wydane zostało 15 października 2021 roku a autorem mangi internetowej, na podstawie której zostało stworzone anime jest Sousuke Tooka, pomimo, że produkcja mieści się w kategorii seinen, bardzo wpisuje się w wyżej wspomniany szablon shonena. Anime opowiadające o głuchym księciu Bojjim, w dodatku niemowie, który pozbawiony siły fizycznej, pełne jest bajkowych scen, bardzo prosta, kolorowa kreska potęguje efekt, a do tego oprawa muzyczna jest bardzo spokojna i przyjemna dla ucha.

Bojji pragnie zostać najlepszym królem ze wszystkich zaczynając od praktycznie niczego, dodatkowo nikt nie bierze chłopca na poważnie przez bycie głuchym i niemym. Anime zawiera w sobie wiele scen próbujących wycisnąć z widza łzy, gdyż cała podróż księcia pełna jest zdrady, nienawiści i rozczarowania.

Lecz co wyróżnia to anime? Pomimo bardzo prostej, dziecięcej kreski i przeciętnie prostej fabuły produkcja jest określana jako seinen, gdyż widz nie raz jest świadkiem brutalności świata przedstawionego - mord i krew to coś, na co trzeba się przygotować, zdarzają się nawet brzydzące niektórą część widzów sceny. Uczucie, jakie towarzyszy przy oglądaniu tego typu produkcji przy połączeniu z niewinną oprawą graficzną i muzyczną jest intrygujące, jest to mieszanka zaskoczenia i niepokoju, gdyż widz po obejrzeniu zaledwie kilku odcinków zaczyna się zastanawiać, czy za chwilę coś się nagle nie wydarzy, pomimo, że sytuacja wcale na to nie wskazuje. Anime uczy także akceptacji i szukania w sobie własnych zalet, szlifowanie swoich umiejętności aby nie być jak inni, tylko kroczyć ścieżką według własnych zasad.

Podsumowując anime wyróżnia mroczny klimat połączony z niewinną kreską, zdecydowanie polecam tę pozycję osobom, które nie boją się świata, w którym brutalność i intrygi są na porządku dziennym.