logo
Hatsune Miku - dlaczego jest tak popularna?
25 Apr

Być może nie każdy o tym wie, ale Hatsune Miku to nie postać wymyślona na potrzeby figurek i gadżetów, niebieskowłosa dziewczyna jest Vocaloidem. Vocaloid to program syntezatora śpiewu, który wykorzystuje głosowy alfabet do tworzenia piosenek, tworzy się to poprzez projektowanie postaci i dobieranie aktora głosowego, a w późniejszym etapie tworzenie piosenki i teledysku. Każdy może zakupić sobie pakiet głosów danej postaci, aby samemu móc tworzyć zarówno autorskie, jak i istniejące piosenki.

Vocaloidy podzielone są na generacje, których aktualnie jest 5, każde następne ulepszenie silnika przez firmę wiąże się z kolejnymi, lepszymi generacjami głosów, za czym idą też mniejsze lub większe zmiany wyglądu.

Nawiązując do generacji, Hatsune Miku posiada liczbę "01" na ramieniu, gdyż jest ona pierwszym vocaloidem drugiej generacji, co oznacza, że przed nią powstało kilka innych. Co więc czyni akurat ją taką popularną, skoro jest dużo innych vocaloidów? Otóż jak wiadomo, nie jest ona jedyną popularną i lubianą postacią spośród syntezatorów, najbardziej rozpoznawalne są te z drugiej generacji, lecz jako, że były to początki tego projektu, Miku zaczęła wyróżniać się swoim niebanalnym wyglądem, przez co wraz z czasem zaczęła być maskotką wszystkich Vocaloidów, a jej głos i wygląd zaczęto ulepszać w kolejnych generacjach. Popularność komputerowego śpiewu i wizerunku Miku, jak i innych zaczęła być tak ogromna, że powstała muzyczna gra "Project Diva", a niebieskowłosa wraz z kilkoma innymi vocaloidami zaczęła pojawiać się na koncertach, początkowo w Japonii, a aktualnie na całym świecie.

Miku może także pochwalić się ogromną ilością figurek czy gadżetów, powstały mangi na podstawie jej piosenek, a także firma nawiązała współpracę z firmą Toyota, dlatego Miku wystąpiła w reklamie promującej ich samochód.

Podsumowując na popularność postaci wpłynęła świeżość projektu jak na tamte czasy, to, że była ona czymś nowym, wyróżniającym się, każdy chciał jej posłuchać i tym samym pozostała w sercach wielu ludzi.